Jak používá drony fotograf Jan Březina a co dělat, abyste dron neutopili

Vytvořeno19.07.2023

Jan Březina se fotografování věnuje 20 let. Dron poprvé vyzkoušel před 15lety, ale podle svých slov se jim naplno věnuje posledních šest let. Právě se vrátil ze Spojených států, kde kromě úchvatných fotografií zažil i jednu nepříjemnost. 

 

„Začínal jsem portréty a svatbami, ale postupem času jsem se víc a víc specializoval na krajinářskou a cestovatelskou fotografii. Proto dron byl něčím, co pro mě bylo obrovským rozšířením možností. Úplně první lety jsem zkoušel už před patnácti lety, ale opravdu naplno se věnuji létání posledních šest let,“ říká zkušený fotograf Jan Březina.

 

Když s drony začínal, bylo jejich ovládání poměrně náročné a opravdu nebylo pro každého. Dnes se podle něj situace výrazně zjednodušila a tato zařízení umí řešit mnoho situací za pilota nebo mu minimálně pomáhat. Na druhou stranu se zase výrazně zkomplikovala pravidla pro létání, zejména pokud cestujete do zahraničí. 

 

Úplně nejraději létá s drony ve volné přírodě s co nejmenším zásahem lidské činnosti. „Úžasné bylo létání na Aljašce nad ledovci a v ledovcových jeskyních. Neopakovatelný zážitek bylo létání nad aktivní sopkou na Islandu v roce 2021. Ale skvělé bylo i Japonsko, Austrálie, Nový Zéland, pouště v USA nebo třeba Norsko. Mám rád výzvy a opravdu miluji dělat dlouhé expozice nad mořem - majáky, útesy a podobně,“ říká 48letý fotograf.

 

Za rok nalétá nižší stovky hodin. Ani jemu se ale nevyhýbají nepříjemnosti. „Při poslední cestě do USA jsem přišel o nový Mavic 3 Pro právě při fotografování jednoho z majáků v New Hampshire,“ říká Březina.

 

„Chyba byla samozřejmě na mojí straně, protože jsem se nedostatečně soustředil. Když jsem se vracel od majáku zpět na molo, ze kterého jsem startoval, přepnul jsem dron do sportovního režimu, abych se rychleji vrátil, protože se blížil déšť. Doletěl jsem na několik desítek metrů od místa přistání a pak jsem chvíli nedával dostatečně pozor a spletl jsem si svůj dron s dronem jiného pilota. Při přistávání jsem sledoval cizí dron a místo na molo jsem skončil pod hladinou. Byla to doslova školácká chyba,“ vypráví fotograf.

 

Létání nad vodou je v některých ohledech náročnější. Pro někoho může být problém orientace, takže je potřeba dobře zvládat svůj stroj. Při nízkém letu je riziko toho, že dron nerozpozná hladinu. Může to být chyba pilota, který vypnul senzory a podcenil své schopnosti, ale v některých případech nemusí hladinu senzory správně vyhodnotit. A samozřejmě je potřeba mít stále na mysli, že nouzové přistání do vody většinou znamená ztrátu nebo poškození dronu. Takže by člověk podle Březiny neměl létat úplně na doraz. 

 

A jakou nejdůležitější věc se o ovládání bezpilotních strojů za ty roky naučil? „Nejdůležitější je soustředění a příprava. O dron jsem již několikrát přišel a bylo to vždy mou nepozorností nebo nedostatkem přípravy a průzkumu prostředí, kde jsem se rozhodl létat,“ upozorňuje Jan Březina. 

 

Pro létání s dronem je důležité i pojištění, které kryje případné majetkové a další škody. „Zatím vždy jsem dron pojištěný měl. Ale jak tomu bývá, tentokrát jsem nestihl pojištění před cestou vyřídit a havaroval hned první den. Je to hořké ponaučení pro příště, že není možné tyto věci odkládat,“ dodává.

Působivé fotografie Jana Březiny najdete na jeho osobních stránkách www.alisczech.cz

 

    

Diskuze k produktu
Máte otázku? Zajímá vás konkrétní detail? Zeptejte se nás.
Položit dotaz
Nový dotazVaše jménoVáš e-mail(E-mail nebude zveřejněn)NadpisText příspěvku
Zeptat se
Vaše jménoVáš e-mail(E-mail nebude zveřejněn)Text příspěvku
Přidat reakci
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobné nastaveníPovolit vše